logo

Visuomenės informavimo etikos asociacija
Vilniaus g. 35, Vilnius (juridinis adresas),
J.Basanavičiaus g. 4B, Vilnius (buveinė),
Tel. (5) 2 608 288
Kodas: 303601856
Sąskaita: LT47 7300 0101 4220 6060, AB Swedbankas

 

facebook1      

baneris

25/03/2020 - 12:04

Visuomenės informavimo etikos komisijos viešas kreipimasis į UAB „Anykštos redakcija“ ir UAB „Atvirai“

Visuomenės informavimo etikos komisija primena, kad viešosios informacijos rengėjų pareiga – skleisti teisingą, sąžiningą, nešališką informaciją. Visuomenės informavimo įstatymo 36 str. 1 dalyje leidėjams įtvirtinta pareiga deklaruoti leidinio tiražą, kurį nustatyta tvarka tikrina Vyriausybė ar jos įgaliota institucija. Daugeliu atvejų būtent tiražo dydis tampa lemiamu veiksniu konkuruojant dėl viešųjų finansų. Todėl nesąžiningai deklaruojamas tiražas neretai tarp regioninių ir vietinių leidėjų sukelia konfliktines situacijas, kurios virsta ilgai besitęsiančiu santykių aiškinimuisi viešojoje erdvėje.

 

Įstatyme įtvirtintas reikalavimas viešosios informacijos rengėjams skelbti teisingą ir sąžiningą informaciją apima ir skelbiamus duomenis apie savo leidinį, todėl Komisija neteisingus tiražo duomenis pirmiausia vertina kaip leidėjų nepagarbų santykį su savo auditorija. Tačiau nuolat publikuojami straipsniai apie padidintą konkurentų leidžiamo leidinio tiražą taip pat nėra profesionalų kolegiškas ir principingas santykis, kuris, deja, neskatina dialogo ir nuvilia skaitytojus.

 

 

Komisijos nuomone, visuomenės informavimo priemonė neturi tapti leidėjo įrankiu spręsti verslo ar kitus privataus pobūdžio klausimus. Tiražo duomenų patikimumo klausimas turėtų būti sprendžiamas kartu su atsakingomis valstybės institucijomis, teikiant siūlymus teisės aktų keitimams, viešinant pažeidėjų duomenis ar kitomis teisėtomis priemonėmis.