logo

Visuomenės informavimo etikos asociacija
Vilniaus g. 35, Vilnius (juridinis adresas),
J.Basanavičiaus g. 4B, Vilnius (buveinė),
Tel. (5) 2 608 288
Kodas: 303601856
Sąskaita: LT47 7300 0101 4220 6060, AB Swedbankas

 

facebook1      

baneris

Ketvirtadienis, 25 spalio 2018 15:55

Viešas kreipimasis dėl klaidinančių iliustracijų

Žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai turi įsitikinti, kad skelbiamos antraštės, anonsinė medžiaga, nuotraukos, grafika neiškreipia kūrinio ir neklaidina informacijos vartotojo. Ši nuostata galioja skelbiant ir asociatyvias iliustracijas.

 

Visuomenės informavimo etikos komisija, išnagrinėjusi suinteresuoto asmens skundus dėl portale „delfi.lt“ panaudotų autorinių piešinių, kuriais buvo iliustruotos Vilniaus Lukiškių aikštės tvarkymo darbus kritikuojančios publikacijos, konstatavo, kad redakcijos pasirinkimas šiuo atveju buvo netinkamas. Portalo kritinės publikacijos buvo susijusios su jau įvykusiais viešaisiais pirkimais, o iliustruotos vieno iš Lukiškių aikštės memorialo konkurso dalyvių piešiniais.

 

Asociatyvios iliustracijos neatspindi realių aprašomų aplinkybių, o tik kuria papildomą tekstinę prasmę. Šiuo atveju kritinių publikacijų iliustravimui panaudoti autoriniai piešiniai kūrė ne papildomą prasmę, o visiškai naują neigiamą kontekstą, kuris skaitytojų galėtų būti siejamas su būsimu Lukiškių aikštės memorialo projektu.

 

Portalo „delfi.lt“ redakcija, reaguodama į Komisijos kreipimąsi, antrąkart savo iniciatyva pašalino ginčo iliustracijas, todėl Komisija nevertino jų kaip visuomenės informavimo etikos pažeidimo.

 

Skelbdama šį viešą kreipimąsi, Visuomenės informavimo etikos komisija atkreipia dėmesį, jog asociatyvios iliustracijos, kaip ir bet kurios visuomenės informavimo priemonėse skelbiamos nuotraukos, neturi iškreipti kūrinio ir klaidinti skaitytojo. Visais atvejais iliustracijos turi būti parenkamos atsakingai, nepažeidžiant suinteresuotų asmenų teisių ir teisėtų interesų.