logo

Visuomenės informavimo etikos asociacija
Vilniaus g. 35, Vilnius (juridinis adresas),
J.Basanavičiaus g. 4B, Vilnius (buveinė),
Tel. (5) 2 608 288
Kodas: 303601856
Sąskaita: LT47 7300 0101 4220 6060, AB Swedbankas

 

facebook1      

baneris

Ketvirtadienis, 21 balandžio 2022 12:23

,,Mes iš Ukrainos!" - išleistas bendras Lietuvos ir Ukrainos žurnalistų specialus laikraščio numeris

Kaip karas prieš rusų okupantus suvienijo ukrainiečius. Kaip palaikyti Ukrainos stojo visas pasaulis ir kas labiausiai padeda pabėgėliams. Kaip kūrybinių profesijų žmonės tampa kariais arba vienijasi į savanorių centrus - šios ir kitos istorijos specialiame leidinyje ,,Mes iš Ukrainos!", kurį Ukrainos žurnalistų sąjunga parengė kartu su kolegomis iš Lietuvos. Unikalaus projekto autoriai yra žurnalistai iš Vilniaus, Klaipėdos ir įvairių Ukrainos miestų.

 

Karas Ukrainoje primena ,,1991 metų sausį, kai tas pats Kremlius, tada dar vadinamas sovietiniu, stengėsi užtildyti Lietuvos balsą, kuri pasiskelbė esanti nepriklausoma," - rašo žurnalistas Domas Šniukas. - ,,Prieš 32 metus Maskva nenorėjo suteikti laisvės Lietuvai, kaip dabar - Ukrainai. Kaip politiniai grasinimai, demagogija ir propaganda nepadėjo, pasiuntė armiją." Bet gi, įsitikinęs autorius, ,,kad ir koks bebūtų imperinis rusijos ir jos propagandos apetitas, Ukraina laimės, o jos žurnalistika įrašys auksinį puslapį į istoriją".

 

Lietuvos kolegos savo publikacijose pasakoja apie didžiulę paramą, kurią draugiška Lietuva teikia ukrainiečiams. Lietuviai vienijasi ir padeda ukrainiečių šeimoms su vaikais, renka humanitarinę pagalbą. ,,Rytmetis prasideda malda už Ukrainą, diena baigiasi malda už Ukrainą", - rašo žurnalistė Jūratė Mažajeva.

 

Apie tai, kaip Ukrainos žiniasklaidos žmonės ima į rankas ginklą, kad gintų savo miestus ir kaimus, kaip žmonės įvairiose vietovėse buriasi į savanorių organizacijas, - kolegų ukrainiečių tekstuose iš įvairių Ukrainos kampelių.

 

Charkivo žurnalistės - dvi jaunos mamos, kurios nuo pirmųjų karo dienų buvo priverstos slapstytis nuo bombardavimo miesto metro, sugebėjo per keletą valandų suorganizuoti blogerius, žurnalistus, savanorius, kad kiekvienas iš jų kovotų savo fronte - skelbtų patikimą informaciją, kovotų su melagienom arba rinktų humanitarinę pagalbą.

 

Zaporižėje, šoumenas atidarė savanorių centrą ,,Паляниця", kuris renka pinigus karinei technikai bei amunicijai ir jau aprūpino kovotojus keliais šimtais neperšaunamų liemenių. Ivano-Frankivske dizaineriai ir muzikantai siuva miegmaišius. Kirovogrado regione žurnalistai pina tinklus ir ruošia maistą kariškiams.

 

Ir apie vienybės jėgą - laikraščio ,,Mes iš Ukrainos!" puslapiuose. Šis pavadinimas - neatsitiktinis. Frazė, kurią pirmą sykį videokreipimesi į tėvynainius pavartojo Mikolajivo apskrities karinės administracijos vadovas Vitalijus Kimas - jau tapo simbolinė. Ją taria vietoj pasisveikinimo, spausdina ant marškinėlių, puodelių ir net ant paso aplankų. O pats Vitalijus Kimas tapo šio baisaus karo superherojumi, rašo žiniasklaida. Straipsnis apie jį taip pat yra laikraštyje. Kaip ir apie dar vienos sparnuotos frazės - ,,Rusų karinis laive, eik..." - autorių, jūrų pėstininką Romaną Gribovą.

 

Laikraščio skaitytojai gali sužinoti, kaip įforminti materialią pagalbą šalies viduje persikėlusiems asmenims, ką daryti, jeigu vietovėje nėra ryšio, kaip elgtis bombardavimo metu , kaip pagelbėti sau susirgus, jeigu aplinkui nėra medikų.

 

Šis laikraštis - Lietuvos kolegų dovana mūsų skaitytojams, sako Ukrainos žurnalistų sąjungos pirmininkas Sergijus Tomilenko.

,,Mes dėkingi už iniciatyvą Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkui Dainiui Radzevičiui bei redaktorei iš Klaipėdos Jolantai Beniušytei. Mūsų bendras laikraštis - tai tikras žurnalistų solidarumo ir brolybės įrodymas, - tvirtina Sergijus Tomilenko. - Tai leidinys apie ukrainiečių dvasios jėgą, apie tai, kaip mus palaiko pasaulis ir , be abejo, apie pergalę."

 

Lietuvos visuomenės informavimo etikos asociacija suteikė finansinę paramą, todėl laikraštis pasieks skaitytojus visoje Ukrainoje nemokamai.

 

,,Visos žmonių gyvenimo pusės yra svarbios žurnalistikai. Bet svarbiausia - suprasti, kad žmonių gyvenimas ir laisvė yra pagrindinis žurnalistikos objektas. Štai kodėl mes esame kartu su kolegomis ukrainiečiais - nes jie kovoja už žmonių teisę gyventi laisvoje šalyje, už mūsų visų laisvę, "- sako Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

 

Specialus laikraščio ,,Mes iš Ukrainos!" numerio tiražas - 80 tūkst. egzempliorių. Leidinys platinamas per Ukrainos žurnalistų sąjungos regioninius skyrius ir savanorių organizacijas.

 

 

Atsisiųsti leidinį