logo

Visuomenės informavimo etikos asociacija
Vilniaus g. 35, Vilnius (juridinis adresas),
J.Basanavičiaus g. 4B, Vilnius (buveinė),
Tel. (5) 2 608 288
Kodas: 303601856
Sąskaita: LT47 7300 0101 4220 6060, AB Swedbankas

 

facebook1      

baneris

Pirmadienis, 30 gegužės 2022 08:30

Mirė pirmasis Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos pirmininkas Laimonas Tapinas

Gegužės 28 dieną eidamas 78-uosius metus Amžinybėn išėjo žurnalistikos grandas Laimonas Tapinas. Žurnalistas, rašytojas, Vilniaus universiteto dėstytojas, nuveikęs itin daug reikšmingų darbų žurnalistikai ir šiuolaikinei Lietuvos žiniasklaidai. Žmogus, dėjęs pamatus Lietuvos žiniasklaidos savitvarkos principams ir siekęs, kad etiška žiniasklaida būtų žurnalisto profesinės garbės reikalas.

 

Laimonas Tapinas buvo vienas iš pagrindinių Lietuvos žiniasklaidos savitvarkos sistemos kūrėjų. 1996 metais buvo priimtas Visuomenės informavimo įstatymas, kuriuo vadovaujantis buvo įsteigta Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija.

 

Pirmuoju Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos pirmininku 1996 m. rugsėjį buvo išrinktas Lietuvos žurnalistikos centro direktorius, žurnalistas ir rašytojas, humanitarinių mokslų daktaras Laimonas Tapinas, daugiausiai prisidėjęs prie šalies visuomenės informavimo priemonių etinio elgesio normų kūrimo. 1998 metais, pakirstas sunkios ligos, L.Tapinas pasitraukė iš Komisijos pirmininko pareigų.

 

Neįmanoma pervertinti L.Tapino vaidmens kuriant žurnalistikos etikos principus. Būtent jam vadovaujant buvo sukurtas Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas. Šis Kodeksas iki šiol lieka žiniasklaidos etikos normų pagrindas - po to sekę Kodeksai buvo tik redaguojami atsižvelgiant į laikmečio iššūkius.

 

Kartu su L.Tapinu Komisijoje dirbę kolegos prisimena jį kaip reiklų, nepakantų atsainiam požiūriui į žurnalistiką profesionalą. Jam rūpėjo žurnalisto garbingumas, pasiruošimas darbui, etiška ir kokybiška žurnalistika. L.Tapinas tikėjo, kad savitvarka gali ir turi reikšmingai prisidėti prie demokratiškos, profesionalios, patikimos žiniasklaidos kūrimo ir puoselėjimo. Deja, netikėta liga privertė šį talentingą žmogų pasitraukti iš aktyvios veiklos.

 

Už darbą žurnalistas buvo apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko ir ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, Vytauto Gedgaudo ir Juozo Tumo-Vaižganto premijomis.

 

2014 metais L.Tapinas tapo pirmuoju žurnalistikos atstovu, kuriam buvo įteiktas aukščiausias Kultūros ministerijos apdovanojimas - Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“.