logo

Visuomenės informavimo etikos asociacija
Vilniaus g. 35, Vilnius (juridinis adresas),
J.Basanavičiaus g. 4B, Vilnius (buveinė),
Tel. (5) 2 608 288
Kodas: 303601856
Sąskaita: LT47 7300 0101 4220 6060, AB Swedbankas

 

facebook1      

baneris2

Viktoras

Viktoras

Posėdyje dalyvavo Visuomenės informavimo etikos komisijos (toliau – Komisija) nariai: Vaiva Žukienė, Stasys Baublys, Ramutė Šimukauskaitė, Jolanta Mažylė, Gražina Viktorija Petrošienė, Aistė Žilinskienė, Asta Cibienė, Valdas Latoža.

Posėdžio pirmininkė – Komisijos pirmininkė Vaiva Žukienė, posėdžio sekretorius – Visuomenės informavimo etikos asociacijos direktorius Viktoras Popandopula.

 

SVARSTYTA:

1. E.D. skundas dėl žurnalistės Jurgitos Morkūnienės veiksmų ir publikacijos „Už kuosos paėmimą - bauda“ („Šiaurės rytai“, 2019-09-24).

NUSPRĘSTA: kreiptis individualiu kreipimusi į UAB „Šiaurės rytai“ ir atkreipti dėmesį, jog, informuojant visuomenę apie valstybės institucijų atliekamus tyrimus ir (ar) asmenims paskirtas nuobaudas, visuomet būtina itin kruopščiai tikrinti skelbiamus faktus, o paaiškėjus, kad visuomenės informavimo priemonėje aprašytas tyrimas buvo nutrauktas arba paskirta nuobauda buvo panaikinta, pranešti apie tai informacijos vartotojams.

 

SVARSTYTA:

2. UAB „Agrokoncernas“ skundas dėl:

1) Tado Ignatavičiaus publikacijos „Purvinų trąšų advokatai - netikėti“ („Lietuvos rytas“, 2019-11-21);

2) Tado Ignatavičiaus publikacijos „Rusiškų trąšų skandalo tvaikas nedingo – užuot skyrę baudas, valdininkai ėmėsi keistų manevrų“ (lrytas.lt, 2019-11-21);

3) įrašų portalo lrytas.lt paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Tado Ignatavičiaus publikacija „Purvinų trąšų advokatai - netikėti“ („Lietuvos rytas“, 2019-11-21) neatitinka Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 3 straipsnio reikalavimų, nustatančių, jog, gerbdami žmogaus teisę gauti teisingą informaciją, žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai turi skelbti tikslias, teisingas žinias bei įvairias nuomones, ir 20 straipsnio reikalavimų, nustatančių, jog neigiamai kritikuojamam asmeniui visada turi būti suteikta galimybė paaiškinti, patikslinti, paneigti informaciją, o jeigu tokios galimybės nėra arba asmuo atsisako pasinaudoti šia galimybe, būtina apie tai pranešti tame pačiame kūrinyje.

 

SVARSTYTA:

3. Kėdainių rajono savivaldybės administracijos skundas dėl Ingridos Marijošienės publikacijos „Atliekų mokesčio brangimo galima išvengti“ („Kėdainių mugė“, 2020-01-21).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Ingridos Marijošienės publikacija „Atliekų mokesčio brangimo galima išvengti“ („Kėdainių mugė“, 2020-01-21) atitinka visuomenės informavimo etikos reikalavimus.

 

SVARSTYTA:

4. Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narės Nijolės Naujokienės skundas dėl Roberto Kartavičiaus publikacijos „Tarp pažadų ir realybės – milžiniška finansinė skylė“ („Kėdainių mugė“, 2020-01-21).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Roberto Kartavičiaus publikacija „Tarp pažadų ir realybės – milžiniška finansinė skylė“ („Kėdainių mugė“, 2020-01-21) atitinka visuomenės informavimo etikos reikalavimus.

 

SVARSTYTA:

5. Klaipėdos miesto savivaldybės mero Vytauto Grubliausko skundas dėl publikacijos „Kada užfiksuota Klaipėdos mero Grubliausko achilo sausgyslės problema“ (laisvaslaikrastis.lt, 2020-01-22).

NUSPRĘSTA: kreiptis individualiu kreipimusi į UAB „Patikimas verslas“ ir atkreipti dėmesį, jog net tais atvejais, kai nuotraukos publikacijoms yra paimamos iš viešų socialinių tinklų profilių ir (ar) kitų visuomenės informavimo priemonių publikacijų, visuomet būtina gauti sutikimą tokiam nuotraukos panaudojimui ir, jog žurnalistai turi teisę kelti įvairias įvykių versijas, tačiau, tai darydami, jie neturėtų piktnaudžiauti nelaimingų atsitikimų, sveikatos ar kitomis socialiai jautriomis temomis, kadangi tai gali įskaudinti susijusius asmenis ir kitus informacijos vartotojus.

 

SVARSTYTA:

6. Kiti klausimai.

- Dėl galimybės atnaujinti procesą administracinėje byloje Nr. eA-3111-442/2020.

NUSPRĘSTA: kreiptis į LVAT dėl proceso atnaujinimo administracinėje byloje Nr. eA-3111-442/2020.

 

- Dėl A.K. paklausimo.

NUSPRĘSTA: informuoti pareiškėją, jog Komisija susipažino su jos paklausimu ir, jog žiniasklaidos priemonės jau pradėjo įgyvendinti jos siūlomą iniciatyvą dėl pagalbos numerių skelbimo atitinkamo pobūdžio publikacijose.

 

- Dėl VRK 2020-06-18 prašymo Nr. 2-632(7.9).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Vytauto Radžvilo publikacija „Nacionalinis susivienijimas – sąjūdinio tipo partija“ („Miškai“, 2020 m. gegužės mėn.) laikytina paslėpta politine reklama.

 

- Dėl A.K. skundo.

NUSPRĘSTA: nagrinėti šį skundą eilės tvarka dėl skundžiamos publikacijos (veiksmų) atitikimo Kodekso 3, 4 ir 20 str. reikalavimams.

 

- Dėl E. paklausimo.

NUSPRĘSTA: išaiškinti pareiškėjui, jog už nepilnamečių apsaugą nuo galimo žalingo viešosios informacijos poveikio yra atsakinga ŽEIT, todėl jeigu kuriose nors publikacijose jis įžvelgia tokio pobūdžio pažeidimus, jis turėtų kreiptis su atitinkamu skundu į ŽEIT.

Posėdyje dalyvavo Visuomenės informavimo etikos komisijos (toliau – Komisija) nariai: Vaiva Žukienė, Stasys Baublys, Ramutė Šimukauskaitė, Jolanta Mažylė, Gražina Viktorija Petrošienė, Aistė Žilinskienė, Asta Cibienė.

Posėdžio pirmininkė – Komisijos pirmininkė Vaiva Žukienė, posėdžio sekretorius – Visuomenės informavimo etikos asociacijos direktorius Viktoras Popandopula.

 

SVARSTYTA:

1. A.V. skundas dėl Martyno Vainoriaus publikacijos „Virš savivaldybės įmonės vadovo galvos – Damoklo kardas“ (atviraklaipeda.lt, 2019-12-27).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Martyno Vainoriaus publikacija „Virš savivaldybės įmonės vadovo galvos – Damoklo kardas“ (atviraklaipeda.lt, 2019-12-27) atitinka visuomenės informavimo etikos reikalavimus.

 

SVARSTYTA:

2. D.A. skundas dėl Martyno Vainoriaus publikacijos „Virš savivaldybės įmonės vadovo galvos – Damoklo kardas“ (atviraklaipeda.lt, 2019-12-28).

NUSPRĘSTA:

1) išreikšti nuomonę, jog Martyno Vainoriaus publikacija „Virš savivaldybės įmonės vadovo galvos – Damoklo kardas“ (atviraklaipeda.lt, 2019-12-28) atitinka visuomenės informavimo etikos reikalavimus;

2) kreiptis individualiu kreipimusi į publikacijos autorių ir atkreipti jo dėmesį, jog tais atvejais, kai viešo intereso itin skubiai paskelbti surinktą informaciją nėra, visuomet tikslinga įdėti daugiau pastangų kritikuojamo asmens nuomonei gauti ir (ar) suteikti šiam asmeniui daugiau laiko savo nuomonei pateikti, o ne tikėtis ar laukti, kad jis kreipsis į redakciją su atsakomąja nuomone.

 

SVARSTYTA:

3. M.V. skundas dėl žurnalisto Martyno Vainoriaus veiksmų.

NUSPRĘSTA: atidėti sprendimo dėl šio skundo priėmimą iki teismas išnagrinės šalių ginčą ir pasisakys dėl jų ginčijamų faktinių aplinkybių atitikimo tikrovei.

 

SVARSTYTA:

4. UAB „Ignitis“ skundas dėl Arvydo Jockaus publikacijos „Žaliosios lietuviškos energijos pirkėjų apgaulė“ (alfa.lt, 2019-12-16).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Arvydo Jockaus publikacija „Žaliosios lietuviškos energijos pirkėjų apgaulė“ (alfa.lt, 2019-12-16) neatitinka Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 8 straipsnio reikalavimų, nustatančių, jog žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai turi įsitikinti, kad skelbiamos antraštės, anonsinė medžiaga, nuotraukos, grafika, garso ar vaizdo įrašai ir citatos neiškreipia kūrinio ir neklaidina informacijos vartotojo.

 

SVARSTYTA:

5. M.K. skundas dėl:

1) Artūro Račo publikacijos „PVM grobstymo schemoje – ir VMI darbuotojų pėdsakai“ (alfa.lt, 2019-06-12);

2) Dominyko Griežės publikacijos „Aukšta VMI darbuotoja važinėjasi prabangia „Tesla“, kurią valdo į PVM besikėsinanti bendrovė“ (alfa.lt, 2019-10-04);

3) Dominyko Griežės publikacijos „Po Alfa.lt publikacijų apie bandymą atgauti nesumokėtą PVM – tarnybinis patikrinimas VTEK“ (alfa.lt, 2019-10-15).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog visos ginčo publikacijos atitinka visuomenės informavimo etikos reikalavimus.

 

SVARSTYTA:

6. I.K. skundas dėl:

1) Dominyko Griežės publikacijos „Aukšta VMI darbuotoja važinėjasi prabangia „Tesla“, kurią valdo į PVM besikėsinanti bendrovė“ (alfa.lt, 2019-10-04);

2) Dominyko Griežės publikacijos „Po Alfa.lt publikacijų apie bandymą atgauti nesumokėtą PVM – tarnybinis patikrinimas VTEK“ (alfa.lt, 2019-10-15);

3) Dominyko Griežės publikacijos „Advokato pinigų paieškos NMA – su pažinčių kvapeliu?“ (alfa.lt, 2019-10-25);

4) Dominyko Griežės publikacijos „S.Skvernelio žmonės: premjero aplinka įsitvirtina Nacionalinėje mokėjimo agentūroje“ (alfa.lt, 2020-02-10).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog visos ginčo publikacijos atitinka visuomenės informavimo etikos reikalavimus.

 

SVARSTYTA:

7. Kiti klausimai.

- Dėl M.L. prašymo.

NUSPRĘSTA: išaiškinti pareiškėjui, jog jeigu jis turi pretenzijų dėl įmonės atstovų viešų komentarų ir (ar) galimai pažeistos jo garbės ir orumo, jis turėtų kreiptis į ŽEIT. Tuo tarpu, jeigu jis turi pretenzijų dėl konkrečių publikacijų galimo neatitikimo visuomenės informavimo etikos reikalavimams, jis turėtų pateikti Komisijai atitinkamą skundą.

Posėdyje dalyvavo Visuomenės informavimo etikos komisijos (toliau – Komisija) nariai: Vaiva Žukienė, Stasys Baublys, Ramutė Šimukauskaitė, Jolanta Mažylė, Gražina Viktorija Petrošienė, Aistė Žilinskienė, Valdas Latoža, Asta Cibienė.

Posėdžio pirmininkė – Komisijos pirmininkė Vaiva Žukienė, posėdžio sekretorius – Visuomenės informavimo etikos asociacijos direktorius Viktoras Popandopula.

 

SVARSTYTA:

1. UAB „Diena Media News“ skundas dėl portalo kaunas.kasvyksta.lt redaktorės Brigitos Sabaliauskaitės veiksmų.

NUSPRĘSTA: kreiptis individualiu kreipimusi į UAB „Diena Media News“ ir portalo kaunas.kasvyksta.lt redaktorę Brigitą Sabaliauskaitę ir atkreipti jų dėmesį, jog įžeidžios ir (ar) menkinančios leksikos kolegų atžvilgiu vartojimas yra ne tik nepriimtinas žurnalistų bendruomenėje, bet ir netinkamas konfliktų sprendimų būdas, o galimus nesutarimus redakcijos turėtų spręsti iš karto ir netęsti ar, juo labiau, neeskaluoti konflikto kelerius metus.

 

SVARSTYTA:

2. A.P. skundas dėl Arvydo Lekavičiaus publikacijos „Bėglys Čikis buvo patekęs į baisius spąstus“ („Lietuvos rytas“, 2019-09-07).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Arvydo Lekavičiaus publikacija „Bėglys Čikis buvo patekęs į baisius spąstus“ („Lietuvos rytas“, 2019-09-07) neatitinka Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 20 straipsnio reikalavimų, nustatančių, jog neigiamai kritikuojamam asmeniui visada turi būti suteikta galimybė paaiškinti, patikslinti, paneigti informaciją, o jeigu tokios galimybės nėra arba asmuo atsisako pasinaudoti šia galimybe, būtina apie tai pranešti tame pačiame kūrinyje.

 

SVARSTYTA:

3. D.P. skundas dėl:

1) ELTA publikacijos „Širinskienė aiškinasi, kokia katė perbėgo tarp Muzikų sąjungos vadovės ir Juozapaičio: jai rūpi mane nušauti“ (delfi.lt, 2019-12-04);

2) Linos Brazauskienės publikacijos „Susikirto V. Juozapaičio ir A.Širinskienės keliai: Seimo narė konservatorių kaltina skolomis“ (lrytas.lt, 2019-12-02);

3) Jūratės Važgauskaitės publikacijos „Juozapaitis ir muzikų sąjunga iškasė karo kirvį: skolos buvo tik pradžia“ (tv3.lt, 2019-12-04);

4) Laurynos Vireliūnaitės publikacijos „Lietuvos muzikų sąjunga kaltina Seimo narį V.Juozapaitį nesusimokėjus už viešnagę Birštone“ (15min.lt, 2019-12-02);

5) Programos ,,Panorama“ reportažo „Lietuvos muzikų sąjunga reikalauja iš Vytauto Juozapavičiaus pusantro tūkstančio eurų, Seimo narys tai vadina šantažu“ („LRT televizija“, 2019-12-02);

6) Programos ,,KK2“ reportažo „Širinskienės tyrimų tarnyba“ („LNK“, 2019-12-06).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog visos ginčo publikacijos atitinka visuomenės informavimo etikos reikalavimus.

 

SVARSTYTA:

4. UAB Koncerno „MG Baltic“ skundas dėl Tomo Janonio publikacijos „Išlindo naujas „MG Baltic“ padėjęs aukšto rango valdininkas: ėmė „vokelius“, butelius ir kitas dovanas“ (delfi.lt, 2019-08-26).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Tomo Janonio publikacija „Išlindo naujas „MG Baltic“ padėjęs aukšto rango valdininkas: ėmė „vokelius“, butelius ir kitas dovanas“ (delfi.lt, 2019-08-26) atitinka visuomenės informavimo etikos reikalavimus.

 

SVARSTYTA:

5. UAB Koncerno „MG Baltic“ skundas dėl Tomo Janonio publikacijos „Grigeo“ skandalo šaknys: viskam dirigavo „MG Baltic“ kišeninis Klaipėdos aplinkosaugininkų vadas“ (delfi.lt, 2020-01-08).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Tomo Janonio publikacija „Grigeo“ skandalo šaknys: viskam dirigavo „MG Baltic“ kišeninis Klaipėdos aplinkosaugininkų vadas“ (delfi.lt, 2020-01-08) neatitinka Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 8 straipsnio reikalavimų, nustatančių, jog žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai turi įsitikinti, kad skelbiamos antraštės, anonsinė medžiaga, nuotraukos, grafika, garso ar vaizdo įrašai ir citatos neiškreipia kūrinio ir neklaidina informacijos vartotojo.

 

SVARSTYTA:

6. Dėl Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narių Tadeuš Andžejevski ir Zigmont Ždanovič veiksmų atitikimo Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 23 str. reikalavimams.

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Tadeuš Andžejevski ir Zigmont Ždanovič veiksmai, kuomet jie rengia publikacijas UAB „Rejspa“ valdomoms visuomenės informavimo priemonėms, t.y. užsiima žurnalistų profesine veikla, ir tuo pačiu yra Vilniaus rajono savivaldybės tarybos nariai, neatitinka Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 23 straipsnio reikalavimų, nustatančių, jog žurnalistai, vykdydami savo profesinę veiklą, neturi teisės prisiimti jokių kitų įsipareigojimų, išskyrus profesinius įsipareigojimus viešosios informacijos rengėjui ir skleidėjui ir, jog žurnalisto profesinė veikla nesuderinama su darbu valstybės ir vietos valdžios institucijose, dalyvavimu politinių partijų veikloje.

Posėdyje dalyvavo Visuomenės informavimo etikos komisijos (toliau – Komisija) nariai: Vaiva Žukienė, Stasys Baublys, Ramutė Šimukauskaitė, Jolanta Mažylė, Gražina Viktorija Petrošienė, Aistė Žilinskienė, Valdas Latoža, Asta Cibienė.

Posėdžio pirmininkė – Komisijos pirmininkė Vaiva Žukienė, posėdžio sekretorius – Visuomenės informavimo etikos asociacijos direktorius Viktoras Popandopula.

 

SVARSTYTA:

1. S.G. skundas dėl:

1) Kristinos Kasparavičės publikacijos „Kėdainiuose atskleisti siaubingi faktai – poilsiavietė su paplūdimiu įrengta ant masinės kapavietės“ (rinkosaikste.lt, 2019-11-15);

2) Kristinos Kasparavičės publikacijos „Kėdainiuose atskleisti siaubingi faktai – poilsiavietė su paplūdimiu įrengta ant masinės kapavietės“ („Rinkos aikštė“, 2019-11-19);

3) Kristinos Kasparavičės publikacijos „Kėdainiams gėda – maudymvietė įrengta partizanų laidojimo vietoje“ (rinkosaikste.lt, 2019-11-18).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Kristinos Kasparavičės publikacijos „Kėdainiuose atskleisti siaubingi faktai – poilsiavietė su paplūdimiu įrengta ant masinės kapavietės“ (rinkosaikste.lt, 2019-11-15; „Rinkos aikštė“, 2019-11-19) ir „Kėdainiams gėda – maudymvietė įrengta partizanų laidojimo vietoje“ (rinkosaikste.lt, 2019-11-18) neatitinka Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 20 straipsnio reikalavimų, nustatančių, jog neigiamai kritikuojamam asmeniui visada turi būti suteikta galimybė paaiškinti, patikslinti, paneigti informaciją, o jeigu tokios galimybės nėra arba asmuo atsisako pasinaudoti šia galimybe, būtina apie tai pranešti tame pačiame kūrinyje.

 

SVARSTYTA:

2. AB „Spauda“ skundas dėl 2019-12-12 radijo programose „M-1 plius“ ir „Lietus“ transliuoto informacinio pranešimo apie žemės sklypą prie Spaudos rūmų.

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog informacinis pranešimas apie žemės sklypą prie Spaudos rūmų („M-1 plius“, „Lietus“, 2019-12-12) neatitinka Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 20 straipsnio reikalavimų, nustatančių, jog neigiamai kritikuojamam asmeniui visada turi būti suteikta galimybė paaiškinti, patikslinti, paneigti informaciją, o jeigu tokios galimybės nėra arba asmuo atsisako pasinaudoti šia galimybe, būtina apie tai pranešti tame pačiame kūrinyje, ir 29 straipsnio reikalavimų, nustatančių, jog žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai, rengiantys informaciją apie įmones ir organizacijas, skelbiamoje informacijoje privalo atskleisti savo ryšius su jomis ir aplinkybes, kurių nutylėjimas gali sumažinti teikiamos informacijos objektyvumą.

 

SVARSTYTA:

3. S.K. skundas dėl publikacijos „A.Šalaševičius: Jonavos ligoninėje – susidorojimas, patyčios bei darbuotojų kiršinimas“ (jonavoszinios.lt, 2020-01-07).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog publikacija „A.Šalaševičius: Jonavos ligoninėje – susidorojimas, patyčios bei darbuotojų kiršinimas“ (jonavoszinios.lt, 2020-01-07) neatitinka Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 4 straipsnio reikalavimų, nustatančių, jog žinios ir nuomonės turi būti aiškiai skiriamos, o žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai privalo užtikrinti, kad nuomonė būtų reiškiama sąžiningai ir etiškai, sąmoningai neiškreipiant faktų ar duomenų.

 

SVARSTYTA:

4. Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos skundas dėl Jono Starkaus publikacijos „Kryžių žygį prisimenant“ („Valstiečių laikraštis“, 2019-12-07).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Jono Starkaus publikacija „Kryžių žygį prisimenant“ („Valstiečių laikraštis“, 2019-12-07) neatitinka Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 3 straipsnio reikalavimų, nustatančių, jog, gerbdami žmogaus teisę gauti teisingą informaciją, žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai turi skelbti tikslias, teisingas žinias bei įvairias nuomones.

 

SVARSTYTA:

5. AB „Rokiškio komunalininkas“ skundas dėl Ritos Briedienės publikacijos „Stasys Meliūnas: „Tai, kas vyksta „Rokiškio komunalininke“ – pavojingi dalykai“ (temainfo.lt, 2020-01-22).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Ritos Briedienės publikacija „Stasys Meliūnas: „Tai, kas vyksta „Rokiškio komunalininke“ – pavojingi dalykai“ (temainfo.lt, 2020-01-22) neatitinka Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 20 straipsnio reikalavimų, nustatančių, jog neigiamai kritikuojamam asmeniui visada turi būti suteikta galimybė paaiškinti, patikslinti, paneigti informaciją, o jeigu tokios galimybės nėra arba asmuo atsisako pasinaudoti šia galimybe, būtina apie tai pranešti tame pačiame kūrinyje.

 

SVARSTYTA:

6. Kiti klausimai.

- Dėl A.K. paklausimo.

NUSPRĘSTA: išaiškinti pareiškėjai, jog reikalavimai, kaip tinkamai informuoti visuomenę apie nusikaltimus, jų aukas ir (ar) nusikaltimus padariusius asmenis yra išdėstyti Kodekso 33 ir 48 str. ir, jog žurnalistai turi teisę laisvai pasirinkti, kokiomis temomis publikacijas rengti.

 

- Dėl portalo anglija.today skundo.

NUSPRĘSTA: nagrinėti šį skundą eilės tvarka dėl skundžiamų veiksmų atitikimo Kodekso 7 ir 53 str. reikalavimams.

 

- Dėl Radviliškio rajono policijos komisariato paklausimo.

NUSPRĘSTA: išaiškinti pareiškėjui, jog pagal Kodekso 23 str. reikalavimus žurnalisto profesinė veikla yra nesuderinama su darbu valstybės ir vietos valdžios institucijose, dalyvavimu politinių partijų veikloje ir, jog kiekvienos visuomenės informavimo priemonės redakcija savarankiškai sprendžia, kiek žurnalistų turėtų rengti konkrečią informaciją, vykti į įvykio vietą ir pan.

Posėdyje dalyvavo Visuomenės informavimo etikos komisijos (toliau – Komisija) nariai: Vaiva Žukienė, Stasys Baublys, Ramutė Šimukauskaitė, Jolanta Mažylė, Gražina Viktorija Petrošienė, Aistė Žilinskienė, Asta Cibienė.

Posėdžio pirmininkė – Komisijos pirmininkė Vaiva Žukienė, posėdžio sekretorius – Visuomenės informavimo etikos asociacijos direktorius Viktoras Popandopula.

 

SVARSTYTA:

1. Dėl Visuomenės informavimo etikos komisijos veiklos gairių.

NUSPRĘSTA: atsižvelgiant į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2020-05-13 sprendimą administracinėje byloje Nr. eA-3111-442/2020, Komisija, nagrinėdama skundus dėl publikacijų, paskelbtų iki 2020-05-19, sprendimų dėl profesinės etikos pažeidimų nepriiminės, o tik išreikš savo nuomonę dėl šių publikacijų atitikimo Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso reikalavimams.

Posėdyje dalyvavo Visuomenės informavimo etikos komisijos (toliau – Komisija) nariai: Vaiva Žukienė, Stasys Baublys, Ramutė Šimukauskaitė, Jolanta Mažylė, Gražina Viktorija Petrošienė, Aistė Žilinskienė, Valdas Latoža, Asta Cibienė.

Posėdžio pirmininkė – Komisijos pirmininkė Vaiva Žukienė, posėdžio sekretorius – Visuomenės informavimo etikos asociacijos direktorius Viktoras Popandopula.

 

SVARSTYTA:

1. Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos skundas dėl programos „Panorama“ reportažo „Trakuose norėtų statyti naują pėsčiųjų tiltą, tačiau tokiems planams pritaria ne visi“ („LRT televizija“, lrt.lt, 2019-09-14).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog programos „Panorama“ reportažas „Trakuose norėtų statyti naują pėsčiųjų tiltą, tačiau tokiems planams pritaria ne visi“ („LRT televizija“, lrt.lt, 2019-09-14) neatitinka Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 3 straipsnio reikalavimų, nustatančių, jog, gerbdami žmogaus teisę gauti teisingą informaciją, žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai turi skelbti tikslias, teisingas žinias bei įvairias nuomones.

 

SVARSTYTA:

2. Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Rūtos Černiauskienės skundas dėl programos „KK2“ („LNK“, 2019-09-26) ir šios programos žurnalistų veiksmų.

NUSPRĘSTA:

1) išreikšti nuomonę, jog programa „KK2“ („LNK“, 2019-09-26) ir šios programos rengėjų veiksmai atitinka visuomenės informavimo etikos reikalavimus;

2) kreiptis individualiu kreipimusi į UAB „Be Tabu ir Ko“ ir atkreipti dėmesį, jog, siekiant išvengti galimų nesusipratimų, pašnekovus visuomet yra būtina įspėti, jog pokalbis yra įrašomas (filmuojamas), net jeigu jie patys tai mato ar gali suprasti iš žurnalistų veiksmų.

 

SVARSTYTA:

3. E.D. skundas dėl žurnalistės Jurgitos Morkūnienės veiksmų ir publikacijos „Už kuosos paėmimą - bauda“ („Šiaurės rytai“, 2019-09-24).

NUSPRĘSTA: atidėti sprendimo dėl šio skundo priėmimą ir užklausti laikraščio „Šiaurės rytai“ redakcijos, ar buvo pranešta skaitytojams apie tai, jog administracinio nusižengimo byla pareiškėjo atžvilgiu buvo nutraukta.

 

SVARSTYTA:

4. D.G. skundas dėl Gretos Čižinauskaitės publikacijos „Slaugytojų žūties byla: paaiškėjus, ką nuslėpė advokatas, teisiamoji jo atsisakė“ (kauno.diena.lt, 2019-11-25).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Gretos Čižinauskaitės publikacija „Slaugytojų žūties byla: paaiškėjus, ką nuslėpė advokatas, teisiamoji jo atsisakė“ (kauno.diena.lt, 2019-11-25) atitinka visuomenės informavimo etikos reikalavimus.

 

SVARSTYTA:

5. A.B. skundas dėl Dainiaus Sinkevičiaus publikacijos „Vilniuje siaubą kėlęs, įtariama, maniakas, kurio policija ieškojo net feisbuke, - suimtas“ (delfi.lt, 2019-06-26).

NUSPRĘSTA:

1) išreikšti nuomonę, jog Dainiaus Sinkevičiaus publikacija „Vilniuje siaubą kėlęs, įtariama, maniakas, kurio policija ieškojo net feisbuke, - suimtas“ (delfi.lt, 2019-06-26) atitinka visuomenės informavimo etikos reikalavimus;

2) kreiptis individualiu kreipimusi į UAB „Delfi“ ir atkreipti dėmesį, jog, rengiant publikacijas tokiomis visuomenei itin jautriomis ir didelio atgarsio sulaukiančiomis temomis, būtina ne tik rūpestingai tikrinti visą surinktą informaciją, bet ir ypatingai tiksliai perteikti visas visuomenei svarbias aprašomų įvykių detales.

 

SVARSTYTA:

6. Dėl publikacijos „Paaiškinimas“ („Mūsų Ignalina“, 2019-07-19) atitikimo Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 3 str. reikalavimams.

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog publikacija „Paaiškinimas“ („Mūsų Ignalina“, 2019-07-19) neatitinka Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 3 straipsnio reikalavimų, nustatančių, jog, gerbdami žmogaus teisę gauti teisingą informaciją, žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai turi skelbti tikslias, teisingas žinias bei įvairias nuomones.

 

SVARSTYTA:

7. Kiti klausimai.

- Dėl R.K. skundo.

NUSPRĘSTA: nagrinėti šį skundą eilės tvarka dėl skundžiamos publikacijos (veiksmų) atitikimo Kodekso 7 str. reikalavimams.

 

- Dėl Lietuvos archeologijos draugijos skundo.

NUSPRĘSTA: nagrinėti šį skundą eilės tvarka dėl skundžiamos publikacijos (veiksmų) atitikimo Kodekso 3, 7 ir 39 str. reikalavimams.

 

- Dėl VRK 2020-04-09 prašymo Nr. 2-311(7.9).

NUSPRĘSTA: išreikšti nuomonę, jog Aušros Malinauskienės publikacija „Tradiciniame susitikime – saldus protų mūšis“ (muge.eu, 2020-02-27) paslėpta politine reklama nelaikytina.

 

- Dėl VRK 2020-05-07 prašymo Nr. 2-406(7.9).

NUSPRĘSTA:

1) išreikšti nuomonę, jog publikacija „Darbiečiai pritarė Kėdainių rajono savivaldybės rezervo fondo didinimui“ („Rinkos aikštė“, 2020-04-07) laikytina paslėpta politine reklama;

2) įvertinti publikaciją „Darbiečiai pritarė Kėdainių rajono savivaldybės rezervo fondo didinimui“ („Rinkos aikštė“, 2020-04-07) dėl atitikimo Kodekso 26 ir 27 str. reikalavimams.

 

- Dėl A.V. skundo.

NUSPRĘSTA: persiųsti šį skundą nagrinėti ŽEIT.

Posėdyje dalyvavo Visuomenės informavimo etikos komisijos (toliau – Komisija) nariai: Vaiva Žukienė, Stasys Baublys, Ramutė Šimukauskaitė, Jolanta Mažylė, Gražina Viktorija Petrošienė, Aistė Žilinskienė.

Posėdžio pirmininkė – Komisijos pirmininkė Vaiva Žukienė, posėdžio sekretorius – Visuomenės informavimo etikos asociacijos direktorius Viktoras Popandopula.

 

SVARSTYTA:

1. A.U. skundas dėl:

1) Vygando Trainio publikacijos „Kauno „šoumenas“ vėl puolė į purvą: pranešama apie naują tvirkinimo bangą, apklausta 80 merginų“ (lrytas.lt, 2019-09-23);

2) Vygando Trainio publikacijos „Keistas šokėjas vėl išsirengė“ („Lietuvos rytas“, 2019-09-24).

NUSPRĘSTA: visuomenės informavimo etikos nuostatos ginčo publikacijose pažeistos nebuvo.

 

SVARSTYTA:

2. A.P. skundas dėl:

1) Arvydo Lekavičiaus publikacijos „Bėglys Čikis buvo patekęs į baisius spąstus“ („Lietuvos rytas“, 2019-09-07);

2) Arvydo Lekavičiaus publikacijos „Iš Lietuvos su milijonu eurų pasprukęs nusikaltėlių šulas sulaukė žiauraus keršto“ (lrytas.lt, 2019-09-08).

NUSPRĘSTA: atidėti sprendimo dėl šio skundo priėmimą ir dar kartą pasiūlyti publikacijos autoriui atvykti į Komisijos posėdį, kad galėtų pateikti papildomus paaiškinimus ir atsakyti į Komisijos narių klausimus.

 

SVARSTYTA:

3. UAB „Atvirai“ skundas dėl Vidmanto Šmigelsko publikacijos „Visiškas Katalonijos dangtis!“ („Anykšta“, 2019-08-17).

NUSPRĘSTA:

1) visuomenės informavimo etikos nuostatos ginčo publikacijoje pažeistos nebuvo;

2) kreiptis viešu kreipimusi į UAB „Anykštos redakcija“ ir atkreipti jos dėmesį, jog problemą dėl galimai klaidingo konkuruojančių leidinių tiražo deklaravimo turėtų spręsti ne pačios redakcijos, bet kompetentingos valstybės institucijos, o visuomenės informavimo priemonės neturėtų būti naudojamos redakcijų tarpusavio santykiams spręsti ar sąskaitoms suvesti.

 

SVARSTYTA:

4. L.B. skundas dėl Laikraščio „Atspindžiai“ redaktorės Virginijos Šimkūnienės veiksmų (skundą persiuntė LRS narė D.Šakalienė).

NUSPRĘSTA: atsižvelgiant į tai, jog pareiškėjos skundžiami veiksmai nėra susiję su visuomenės informavimo etika, šis skundas Komisijos kompetencijai nepriskirtinas.

 

SVARSTYTA:

5. Ž.M. skundas dėl Karolinos Stažytės publikacijos „Kaunietis skundžia policininkų veiksmus: sulaukė jėgos panaudojimo, nes išsitraukė telefoną?“ (15min.lt, 2019-10-25).

NUSPRĘSTA: visuomenės informavimo etikos nuostatos ginčo publikacijoje pažeistos nebuvo.

 

SVARSTYTA:

6. E.Š. skundas dėl Justinos Gafurovos publikacijos „Tikrosios LRT spalvos“ („Vakaro žinios“, respublika.lt, 2019-10-12).

NUSPRĘSTA: visuomenės informavimo etikos nuostatos ginčo publikacijoje pažeistos nebuvo.

 

SVARSTYTA:

7. R.G. skundas dėl programos „TV pagalba“ („TV3“, 2019-09-20) ir šios programos rengėjų veiksmų.

NUSPRĘSTA:

1) visuomenės informavimo etikos nuostatos ginčo programoje pažeistos nebuvo;

2) kreiptis viešu kreipimusi į UAB „All Media Lithuania“ ir UAB „Just.HD“ ir atkreipti jų dėmesį, jog, siekiant neklaidinti informacijos vartotojų ir nežeisti suinteresuotų asmenų, kartojant laidas apie konfliktines situacijas ir (ar) žmonėms jautrias temas, visuomet būtina pasitikslinti, ar nepakito faktinės aplinkybės, galinčios lemti laidos (ne)kartojimą.

 

SVARSTYTA:

8. Kiti klausimai.

- Dėl Komisijos viešo pareiškimo koronaviruso temos nušvietimo žiniasklaidoje klausimu.

NUSPRĘSTA: pritarti pareiškimo tekstui ir paskelbti jį per naujienų agentūras BNS ir ELTA.

 

- Dėl D.A. 2020-02-09 skundo.

NUSPRĘSTA: nagrinėti skundą tik dalyje dėl pagrindinės publikacijos, o skundo dalį dėl viešų skaitytojų komentarų nagrinėti atsisakyti.

 

- Dėl M.T. skundo.

- NUSPRĘSTA: persiųsti šį skundą nagrinėti ŽEIT.

 

- Dėl V.G. skundo.

- NUSPRĘSTA: nagrinėti šį skundą eilės tvarka dėl galimo Kodekso 3 ir 47 str. pažeidimo.

 

- Dėl V.S. skundo.

- NUSPRĘSTA: pasiūlyti pareiškėjui patikslinti skundą ir sukonkretinti skundo argumentus.

 

- Dėl K.N. skundo.

- NUSPRĘSTA: vadovaujantis Darbo reglamento 17 p., skundą nagrinėti atsisakyti ir persiųsti jį nagrinėti ŽEIT.

Šiomis dienomis žiniasklaidoje dominuoja informacija koronaviruso tema. Tačiau viešojoje erdvėje apie viruso sukeliamą ligą atsirado daug nemažai nepatikrintų ir nepagrįstų faktų, pseudomokslinių teorijų ar paprasčiausių gandų. Tai baugina visuomenę, kelia nerimą ir jokiu būdu neprisideda prie gyventojų racionalios elgsenos sudėtingesnės, bet anaiptol ne krizinės situacijos atveju.

Visuomenės informavimo etikos komisija primena visuomenės informavimo priemonių vaidmenį šiuolaikinėje visuomenėje bei atsakomybę už savo darbą. Visuomenės informavimo etikos kodekso nuostatos pabrėžia žurnalistų, viešosios informacijos rengėjų pareigą skelbti tikslias teisingas žinias, tikrinti informaciją, neklaidinti informacijos vartotojų.

                   Komisija ragina leidėjus ir žurnalistus itin atsakingai vertinti publikuojamus kūrinius, tikrinti šaltinius, remtis tik kompetentingų institucijų bei specialistų išvadomis ir/ar rekomendacijomis, nedidinti įtampos ir neprisidėti prie panikos skleidimo.

 

           Posėdyje dalyvavo Visuomenės informavimo etikos komisijos (toliau – Komisija) nariai: Vaiva Žukienė, Stasys Baublys, Ramutė Šimukauskaitė, Jolanta Mažylė, Gražina Viktorija Petrošienė, Ąžuolas Čekanavičius, Aistė Žilinskienė, Valdas Latoža.

           Posėdžio pirmininkė – Komisijos pirmininkė Vaiva Žukienė, posėdžio sekretorius – Visuomenės informavimo etikos asociacijos direktorius Viktoras Popandopula.

 

SVARSTYTA:

1 - 2. AB „Lietuvos geležinkeliai“ ir AB „LG CARGO“ skundai dėl:

- Valdo Kvedaro publikacijos „Susisiekimo ministerija monopolio neatsisako“ (diena.lt, 2019-07-22);

- Valdo Kvedaro publikacijos „Lietuvos geležinkeliai“ tuština verslo kišenes“ („Klaipėda“, diena.lt, 2019-08-08).

NUSPRĘSTA:

1) Valdo Kvedaro publikacijoje „Susisiekimo ministerija monopolio neatsisako“ (diena.lt, 2019-07-22) buvo pažeistas Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 20 straipsnis, nustatantis, jog neigiamai kritikuojamam asmeniui visada turi būti suteikta galimybė paaiškinti, patikslinti, paneigti informaciją, o jeigu tokios galimybės nėra arba asmuo atsisako pasinaudoti šia galimybe, būtina apie tai pranešti tame pačiame kūrinyje;

2) Valdo Kvedaro publikacijoje „Lietuvos geležinkeliai“ tuština verslo kišenes“ („Klaipėda“, diena.lt, 2019-08-08) buvo pažeistas Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 4 straipsnis, nustatantis, jog žinios ir nuomonės turi būti aiškiai skiriamos, o žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai privalo užtikrinti, kad nuomonė būtų reiškiama sąžiningai ir etiškai, sąmoningai neiškreipiant faktų ar duomenų, ir 20 straipsnis, nustatantis, jog neigiamai kritikuojamam asmeniui visada turi būti suteikta galimybė paaiškinti, patikslinti, paneigti informaciją, o jeigu tokios galimybės nėra arba asmuo atsisako pasinaudoti šia galimybe, būtina apie tai pranešti tame pačiame kūrinyje.

 

SVARSTYTA:

3. D.M. skundas dėl:

- Dariaus Krasausko publikacijos „Tikrinosi melo detektoriumi ir turi vilčių“ („Panevėžio kraštas“, 2018-12-13);

- Dariaus Krasausko publikacijos „Viltis – tyrimo melo detektoriumi išvada“ („Lietuvos rytas“, 2018-12-21).

NUSPRĘSTA:

1) visuomenės informavimo etikos nuostatos ginčo publikacijose pažeistos nebuvo;

2) kreiptis individualiu kreipimusi į UAB „Panevėžio rytas“ ir atkreipti redakcijos dėmesį, jog, rengiant publikacijas apie vykstančius ikiteisminius tyrimus, teisminius procesus ir pan., visuomet privalu paisyti nekaltumo prezumpcijos ir faktus dėstyti taip, kad informacijos vartotojams nekiltų galimai nepagrįstų abejonių dėl aprašomų asmenų kaltės (nekaltumo) iki teismas priims galutinį sprendimą.

 

SVARSTYTA:

4. UAB „Pajūrio naujienos“ skundas dėl:

1) Alvydo Ziabkaus publikacijos „Panoręs pamokyti laikraštį griebėsi V.Putino metodų“ („Švyturys“, 2019-07-20);

2) Alvydo Ziabkaus publikacijos „Savivaldybėje taip skaidru, kad net dugnas matosi“ („Švyturys“, 2019-08-24);

3) publikacijos „Čia turėjo būti Kretingos rajono savivaldybės teikiama informacija apie praėjusiame Tarybos posėdyje priimtus sprendimus“ („Švyturys“, 2019-09-04);

4) Alvydo Ziabkaus įrašų socialiniame tinkle „Facebook“.

NUSPRĘSTA:

1) UAB „Švyturio laikraštis“, paskelbusi Alvydo Ziabkaus publikaciją „Panoręs pamokyti laikraštį griebėsi V.Putino metodų“ („Švyturys“, 2019-07-20), Alvydo Ziabkaus publikaciją „Savivaldybėje taip skaidru, kad net dugnas matosi“ („Švyturys“, 2019-08-24) ir publikaciją „Čia turėjo būti Kretingos rajono savivaldybės teikiama informacija apie praėjusiame Tarybos posėdyje priimtus sprendimus“ („Švyturys“, 2019-09-04), pažeidė Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 53 straipsnį, nustatantį, jog žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai neturi naudoti visuomenės informavimo priemonės savo privatiems reikalams spręsti bei asmeninėms sąskaitoms suvesti;

2) žurnalisto Alvydo Ziabkaus 2019 m. rugsėjo 4 d. įrašas socialiniame tinkle „Facebook“ pažeidžia Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 32 straipsnį, nustatantį, jog žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai neturi skelbti nepagrįstų, nepatikrintų, faktais neparemtų kaltinimų, ir 59 straipsnį, nustatantį, jog žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai, reikšdami savo nuomonę viešojoje erdvėje, turi laikytis Visuomenės informavimo etikos kodekso nuostatų.

 

SVARSTYTA:

5. M.L. skundas dėl Bertos Ugniavijos publikacijos „Kultūra rajone: tūpt, žingsnelis dešinėn, tūpt, du žingsneliai kairėn...“ („Mūsų Ignalina“, mignalina.lt, 2019-09-27).

NUSPRĘSTA: Bertos Ugniavijos publikacijoje „Kultūra rajone: tūpt, žingsnelis dešinėn, tūpt, du žingsneliai kairėn...“ („Mūsų Ignalina“, mignalina.lt, 2019-09-27) buvo pažeistas Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 4 straipsnis, nustatantis, jog žinios ir nuomonės turi būti aiškiai skiriamos, o žurnalistai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai privalo užtikrinti, kad nuomonė būtų reiškiama sąžiningai ir etiškai, sąmoningai neiškreipiant faktų ar duomenų.

 

SVARSTYTA:

6. I.Š. skundas dėl publikacijos „Už įtarimus dėl fiktyvių įdarbinimų nušalinta Žuvininkystės tarnybos vadovė“ (agroeta.lt, 2017-12-05) ir portalo agroeta.lt redakcijos veiksmų.

NUSPRĘSTA: portalo agroeta.lt redakcija, atsisakiusi patikslinti publikacijos „Už įtarimus dėl fiktyvių įdarbinimų nušalinta Žuvininkystės tarnybos vadovė“ (agroeta.lt, 2017-12-05) antraštę, pažeidė Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 17 straipsnį, nustatantį, jog paaiškėjus, kad visuomenės informavimo priemonėje pateikta informacija yra netiksli arba klaidinga, būtina nedelsiant patikslinti netikslius ir paneigti klaidingus faktus tos pačios visuomenės informavimo priemonės adekvačioje vietoje, be komentarų, o ištaisius klaidas internete, privalu nurodyti, kad kūrinio turinys buvo pakeistas ir (ar) papildytas.

 

SVARSTYTA:

7. Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Rūtos Černiauskienės skundas dėl programos „KK2“ („LNK“, 2019-09-26) ir šios programos žurnalistų veiksmų.

NUSPRĘSTA: atidėti sprendimo dėl šio skundo priėmimą ir pasiūlyti UAB „Be Tabu ir Ko“ papildomai pateikti Komisijai susipažinti nemontuotą interviu su pareiškėja medžiagą.

 

SVARSTYTA:

8. Kiti klausimai.

- Dėl UAB „Atvirai“ paklausimo.

NUSPRĘSTA: išaiškinti pareiškėjai, jog kritikuojamam asmeniui visuomet turi būti suteikiama teisė atsakyti į kritiką, tačiau kiekvienas konkretus atvejis taip pat turi būti vertinamas individualiai, atsižvelgiant į publikacijos pobūdį, žanrą ir kontekstą. Taip pat priminti, jog Komisijos posėdžiai yra atviri, todėl visi suinteresuoti asmenys gali juose dalyvauti, teikti savo paaiškinimus ir užduoti jiems rūpimus klausimus.

 

- Dėl LRS nario Naglio Puteikio skundo.

NUSPRĘSTA: nagrinėti šį skundą eilės tvarka dėl galimo Kodekso 7 str. pažeidimo.

           Posėdyje dalyvavo Visuomenės informavimo etikos komisijos (toliau – Komisija) nariai: Vaiva Žukienė, Stasys Baublys, Ramutė Šimukauskaitė, Jolanta Mažylė, Gražina Viktorija Petrošienė, Ąžuolas Čekanavičius, Aistė Žilinskienė.

           Posėdžio pirmininkė – Komisijos pirmininkė Vaiva Žukienė, posėdžio sekretorius – Visuomenės informavimo etikos asociacijos direktorius Viktoras Popandopula.

 

SVARSTYTA:

1. Asociacijos „Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis“ skundas dėl:

1) Dominyko Genevičiaus publikacijos „Irkluotojus suglumino išsišokėlės laiškas – gali sumažėti Trakų šansai tapti pasaulio čempionato šeimininkais“ (delfi.lt, 2019-08-22);

2) publikacijos „Įžūli išsišokėlė savo laišku skandina Trakų šansus tapti 2023-ųjų pasaulio irklavimo čempionato sostine“ (lrytas.lt, 2019-08-22).

NUSPRĘSTA: Dominyko Genevičiaus publikacijoje „Irkluotojus suglumino išsišokėlės laiškas FISA – gali sumažėti Trakų šansai tapti pasaulio čempionato šeimininkais“ (ELTA, 2019-08-22) buvo pažeistas Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso 20 straipsnis, nustatantis, jog neigiamai kritikuojamam asmeniui visada turi būti suteikta galimybė paaiškinti, patikslinti, paneigti informaciją, o jeigu tokios galimybės nėra arba asmuo atsisako pasinaudoti šia galimybe, būtina apie tai pranešti tame pačiame kūrinyje.

 

SVARSTYTA:

3. AB „Lietuvos geležinkeliai“ skundas dėl Valdo Kvedaro publikacijos „Susisiekimo ministerija monopolio neatsisako“ (diena.lt, 2019-07-22).

4. AB „Lietuvos geležinkeliai“ ir AB „LG CARGO“ skundas dėl Valdo Kvedaro publikacijos „Lietuvos geležinkeliai“ tuština verslo kišenes“ („Klaipėda“, diena.lt, 2019-08-08).

NUSPRĘSTA:

1) atidėti AB „Lietuvos geležinkeliai“ skundo dėl Valdo Kvedaro publikacijos „Susisiekimo ministerija monopolio neatsisako“ (diena.lt, 2019-07-22) ir AB „Lietuvos geležinkeliai“ ir AB „LG CARGO“ skundo dėl Valdo Kvedaro publikacijos „Lietuvos geležinkeliai“ tuština verslo kišenes“ („Klaipėda“, diena.lt, 2019-08-08) svarstymą iki kito Komisijos posėdžio;

2) pakarotinai pasiūlyti ginčo publikacijų autoriui atvykti į skundų svarstymą ir pateikti savo paaiškinimus;

3) pasiūlyti UAB „Diena Media News“ ir ginčo publikacijų autoriui pateikti Komisijai susipažinti LRT publikaciją, kuria buvo remtasi ginčo publikacijose.

 

SVARSTYTA:

5. Seesam Insurance AS Lietuvos filialo skundas dėl Ingos Saukienės publikacijos „Pekine insultą patyrusio lietuvio artimieji pakraupę: draudimo bendrovei tai lėtinė liga, už gydymą – tūkstantinės sumos“ (naujas pavadinimas „Pekine insultą patyrusio lietuvio istorijos atomazga: draudimo bendrovė sutiko apmokėti jo gydymą“) (15min.lt, 2019-09-19).

NUSPRĘSTA:

1) visuomenės informavimo etikos nuostatos Ingos Saukienės publikacijoje „Pekine insultą patyrusio lietuvio artimieji pakraupę: draudimo bendrovei tai lėtinė liga, už gydymą – tūkstantinės sumos“ (naujas pavadinimas „Pekine insultą patyrusio lietuvio istorijos atomazga: draudimo bendrovė sutiko apmokėti jo gydymą“) (15min.lt, 2019-09-19) pažeistos nebuvo;

2) kreiptis individualiu kreipimusi į UAB „15min“ ir atkreipti jos dėmesį, jog naujienų portalai, nušviesdami itin didelio visuomenės dėmesio sulaukusius įvykius, ypač jeigu jie dar nėra pasibaigę, turėtų nuolat atnaujinti skelbiamas žinias ir visuomet stengtis skaitytojams pateikti pačią aktualiausią informaciją.

 

SVARSTYTA:

6. Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos skundas dėl programos „Panorama“ reportažo „Trakuose norėtų statyti naują pėsčiųjų tiltą, tačiau tokiems planams pritaria ne visi“ („LRT televizija“, lrt.lt, 2019-09-14).

NUSPRĘSTA: atidėti sprendimo dėl šio skundo priėmimą ir pasiūlyti LRT papildomai pateikti:

1) nemontuotą interviu su Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos Užutrakio dvaro sodybos skyriaus vadove A.Kriaučiūniene vaizdo įrašą;

2) papildomus paaiškinimus, kokia buvo pagrindinė ginčo reportažo tema (kokia problema buvo analizuojama) ir kokiais dokumentais, raštais ir pan. buvo paremta reportaže pateikta informacija.

 

SVARSTYTA:

7. AB „Klaipėdos jūrų krovinių kompanija“ skundas dėl Rūtos Juknevičiūtės publikacijos „LRT tyrimas. Klaipėda dūsta nuo rusiškos rūdos, uostas siūlo išsikraustyti“ (lrt.lt, 2019-08-21).

NUSPRĘSTA: visuomenės informavimo etikos nuostatos Rūtos Juknevičiūtės publikacijoje „LRT tyrimas. Klaipėda dūsta nuo rusiškos rūdos, uostas siūlo išsikraustyti“ (lrt.lt, 2019-08-21) pažeistos nebuvo.

 

SVARSTYTA:

8. Kiti klausimai.

- Dėl D.P. 2019-12-06 skundo (papildytas 2020-01-13).

NUSPRĘSTA: nagrinėti šį skundą eilės tvarka dėl galimo Kodekso 19 ir 20 str. pažeidimo.

 

- Dėl A.V. skundo.

NUSPRĘSTA: nagrinėti šį skundą eilės tvarka dėl galimo Kodekso 3 str. pažeidimo.

 

           - Dėl D.A. skundo.

           NUSPRĘSTA: nagrinėti šį skundą eilės tvarka dėl galimo Kodekso 3 str. pažeidimo.

Puslapis 1 iš 7