logo

Visuomenės informavimo etikos asociacija
Vilniaus g. 35, Vilnius (juridinis adresas),
J.Basanavičiaus g. 4B, Vilnius (buveinė),
Tel. (5) 2 608 288
Kodas: 303601856
Sąskaita: LT47 7300 0101 4220 6060, AB Swedbankas

 

facebook1      

baneris

Antradienis, 06 liepos 2021 09:27

Visuomenės informavimo etikos komisija: kritiškumas konkurentų atžvilgiu neturi virsti tarpusavio karu

Visuomenės informavimo etikos komisijai pavesta nagrinėti viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų tarpusavio ginčus dėl Kodekso pažeidimų (Visuomenės informavimo įstatymo 461 str. 3 d.). Komisija su nerimu pastebi, kad tokių ginčų pastaruoju metu vis daugėja. Ypač dažnai tarpusavio ginčus Komisijos posėdžiuose nusiteikę spręsti kai kurie vietinės žiniasklaidos leidėjai.

 

Konkuruodami dėl skaitytojų, biudžeto lėšų kai kurių laikraščių leidėjai dažnai pamiršta pagrindinį žiniasklaidos tikslą – teikti objektyvią ir nešališką informaciją. Ir taip leidžiasi į svaidymąsi kaltinimais konkurentams, smulkmenišką, kartais net piktdžiugišką priekabių ieškojimą ir nesibaigiantį skundų maratoną, visa tai pateikdami ir savo laikraščių skaitytojams. Vargu, ar viešai skalbiami leidėjų marškiniai suteikia bent vienam leidiniui pranašumo skaitytojų akyse. Komisijos nuomone, tokios tarpusavio rietenos mažina pasitikėjimą žiniasklaida, menkina žurnalisto profesijos prestižą, sudaro prielaidas sklisti įvairiems gandams ir nepagrįstiems kaltinimams.

 

Komisija ne kartą nagrinėjo Anykščių laikraščių leidėjų tarpusavio pretenzijas vienas kitam, kreipėsi viešu laišku, kviesdama nespręsti verslo ginčų spaudos leidiniuose. Deja, konfliktas liepsnoja toliau, abiejų redakcijų darbuotojai akylai seka kiekvieną konkurentų krustelėjimą, kurį nedelsdami aprašo laikraštyje ir teikia skundus Komisijai.

 

Tokių ,,karštų“ taškų šalies žiniasklaidoje yra ir daugiau. Mažėjant pajamoms, leidėjai kartais griebiasi sunkiai ne tik su etika, bet ir su elementariu padorumu suderinamų priemonių.

 

Komisijos nuomone, leidėjai, patinka jiems tai ar ne, turi įsisąmoninti, kad konkurencija versle yra neišvengiamas dalykas. Vienos tiesos monopolio laikai seniai baigėsi, ir kiekvienas turi teisę steigti ir/ar turėti žiniasklaidos priemonę, nepriklausomai nuo to, kiek toje rinkoje priemonių jau egzistuoja. Kritiškumas konkurentų atžvilgiu neturi virsti smulkmenišku priekabiavimu, jų menkinimu, paskalų skleidimu.

 

Komisija kviečia gerbti savo skaitytojus, klausytojus, žiūrovus, kolegas, savo profesiją ir konkuruoti tarpusavyje kokybišku darbu.